Przybądź o Duchu Święty, Boże, podtrzymaj naszą słabość, uczyń zwycięzcami w naszych walkach dzięki Twej sile! Ty jesteś duchem pokoju i równowagi pośród burz, z Tobą możemy je uciszyć; jesteś duchem pocieszenia i radości pośród utrapień, dajesz nam je pokonać; jesteś duchem łaskawości i męstwa pośród krzyży, dzięki Tobie możemy je objąć. Przybądź, Ty sam podtrzymaj naszą słabość, uczyń nas nieustraszonymi wśród przeciwności, heroicznymi pośród prób, hojnymi w wybaczaniu i cierpliwości, zawsze zwróconymi sercem ku wiecznej chwale i wiecznemu pokojowi. Veni, Sancte Spiritus!
- Należy prosić o niego codziennie Ducha Świętego uznając własną niemoc, o siłę do praktykowania cnót.
- Dzięki takiej modlitwie dusza zachowuje czujność i ostrożność w niebezpieczeństwach.
- Dusza wybrana musi poczuć się niemocna, słaba i bardzo biedna, aby spocząć w rękach Boga jako Jego narzędzie. (Wybranie jest dowodem tej słabości.)
- Mężni to ci, którzy usiłują pokonać samych siebie i wygrać z namiętnościami (nie tylko okazjonalnie, ale stale; ponieważ tylko taka postawa zaowocuje w chwili poważnej próby.)
- Trzeba wykorzystywać wszystkie okazje w ciągu dnia, aby pokonać siebie przez ćwiczenie się w cierpliwości (pomagają w tym dyscyplina życia, pokuta).
Np. cierpliwe znoszenie utrapień codziennego życia; uprzejme traktowanie osób, które budzą instynktowną niechęć (nie ze względu na hipokryzję, czy konwenanse, lecz na miłość Boga i miłosierdzie); np. przyjmowanie upomnień cierpliwie i z pokorą.
- Udoskonala cnotę męstwa.
- Uzdalnia wolę do cierpienia z radością i odwagą.
- Uzdalnia wolę do dokonywania wielkich rzeczy pomimo trudności.
- Odróżnia się od cnoty męstwa, gdyż nie wypływa z wysiłku wspomaganego łaską, lecz z intensywnego działania Ducha Świętego.
- Dar męstwa prowadzi do działania i cierpienia pośród najdotkliwszych trudności, z heroicznym wysiłkiem i odwagą
DZIAŁANIE: np. zachowywanie nienaruszonej czystości w obliczu niebezpiecznych okazji; pokory pośród zaszczytów
CIERPIENIE: np. znoszenie z pokojem długich i bolesnych chorób; moralnych udręk; wewnętrznych i zewnętrznych utrapień.
Męczeństwo to najwyższy akt daru męstwa – oddajemy Bogu to, co mamy najcenniejszego – życie.
- Dar męstwa ukazuje się prawie zawsze w delikatnych i słabych naturach, o których na pewno nie można powiedzieć, że są nieustraszone, silne i wytrzymałe.
- Ludzki heroizm może graniczyć czasem z patologią. Heroizm nadprzyrodzony - dar Ducha Św. – jest słodki, spokojny, rozważny; wypływa z nieskończonej Miłości, za cel ostateczny ma nieskończoną Miłość. Jest cichy i łagodny, nigdy nie sprzeciwia się prawom miłości.
- Przedmiotem daru męstwa nie są wyłącznie heroiczne chwile życia, lecz stałość czynienia dobra i zdecydowane pokonywanie przeszkód we wszystkich momentach życia.
- Umacnia człowieka do wytrwania w spełnianiu pobożnych postanowień.
- Dar męstwa uwalnia od przesadnego smutku. Uzdalnia do kochania cierpienia dlatego, że jest w nim mocniej złączona z Bogiem.
- Dar męstwa w cierpieniu spływa nawet na dusze czyśćcowe. Cierpiąc odczuwają pociechę, ponieważ cierpią z miłości i w niej się doskonalą.
- Dar męstwa jest absolutnie konieczny do życia chrześcijańskiego i do postępu na drogach świętości.
- Utrzymanie stanu łaski uświęcającej heroizmu i nadludzkiej siły. Nie wystarczy chodzić drogami dobra, trzeba iść pod prąd. Aby przezwyciężyć gwałtowne i czynne zło, potrzeba wielkiej siły woli i miłości. Np. aby zachować czystość (przedmałżeńską, wierność małżeńską lub czystość życia konsekrowanego); aby zachować sprawiedliwość, wykonywać obowiązki stanu.
OŚRODEK FORMACJI LITURGICZNEJ
św. Jana Chrzciciela w Zawichoście
Created OFL przy współpracy z MAGNUM Sandomierz