„Boże, Ty sprawiasz, że ta najświętsza noc jaśnieje blaskiem Zmartwychwstania Pańskiego” – tak się dziś modlimy – wzbudŹ w Twoim Kościele ducha dziecięctwa, którego otrzymaliśmy na chrzcie świętym, abyśmy, odnowieni na duchu i ciele, służyli Tobie z całkowitym oddaniem. Przez Chrystusa, naszego Pana”. To jest Wigilia Paschalna rozpoczynająca Wielką Noc.
Najczęściej w potocznym języku mówimy: Wielkanoc, dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Ale połóżmy w dzisiejszy wieczór (Wigilia Paschalna) ten akcent: Wielka Noc. Bo jest Noc. Pierwotnie zaczynano Liturgię o zmroku i przez całą noc trwano na modlitwie, a rano, kiedy na horyzoncie wschodziło słońce, symbol Chrystusa – sol justitiae Christus Deus – katechumeni przygotowywani do chrztu wchodzili do wody. Zanurzani, przechodzili jakby przez grób i wychodzili na drugi brzeg, patrząc prosto we wschodzące słońce. Byli już całkiem inni w myśleniu, w działaniu, w obyczajach. Wielka Noc! Ale – co więcej? Noc czy Dzień? Wielka Noc, Wielki Dzień Zmartwychwstania. Psalmista prorokował: „Nox sicut dies illuminabitur, a noc jak dzień zajaśnieje” (Ps 139[138], 12)."
To jest moment, w którym po ciszy i pustce Wielkiej Soboty. Z ciemności wyłania się światło - Światło Chrystusa Zmartwychwstałego. W Liturgii Wigilii Paschalnejjak Chrystus Zmartwychwstały ciemności grzechu tak zapalony Paschał rozprasza ciemności świątyni. Cały Kościół można powiedzieć z ulgą i wytcheniem - po chwilach grozy - na słowa kapłana obwieszczającego zwycięstwo w słowach: "światło Chrystusa" odpowiada "Bogu niech będą dzięki".
Ten werset jest powtarzany przez całą oktawę. W liturgii Mszy świętej oraz responsoriach Liturii Godzin. Powtarzamy go, aby utrwalić, zapamiętać i zacząć żyć prawdą Zmartwychwstania.
OŚRODEK FORMACJI LITURGICZNEJ
św. Jana Chrzciciela w Zawichoście
Created OFL przy współpracy z MAGNUM Sandomierz